دسته‌بندی نشده

جوش آرگون چیست؟ معرفی ابزار مورد نیاز جوش آرگون

Rate this post

یکی از روش‌های ساخت و اتصال مواد مختلف به یکدیگر، جوشکاری است. در این نوع عملیات مواد با کمک حرارت بسیار زیاد و در بعضی مواقع بدون نیاز به وارد کردن فشار به یکدیگر اتصال پیدا می کنند. جوشکاری، عملیاتی است که با ذوب کردن قسمتی از فلزات یک اتصال دائمی بین آن‌ها به وجود می آید. ذکر این نکته لازم است که برای جوشکاری از مواد گوناگونی استفاده می شود. یکی از مواد مورد استفاده گاز آرگون است که در این مقاله سعی داریم در مورد جوشکاری آرگون و ابزار مورد نیاز آن اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. با ما در آوا ابزار  همراه باشید.

جوشکاری آرگون چیست؟

آرگون نوعی گاز است که در حالت عادی غیر سمی بوده و خطری برای انسان ندارد. این گاز در مجاورت اکسیژن و حرارت بسیار سمی و مضر می شود.استفاده از گاز آرگون برای جوش دادن قطعات را جوشکاری با آرگون می نامند. این شیوه در صنایع برای جوش دادن قوس تنگستن کاربرد فراوانی دارد. در این فرایند بین دو الکترود تخلیه بار الکتریکی انجام می شود. این پروسه موجب یونیزه شدن گاز آرگون نیز می شود. در این شیوه از جوشکاری حرارت بسیار زیاد تا ۲۰۰۰۰ درجه سانتیگراد نیز ایجاد خواهد شد

دستگاه جوش آرگون چیست؟

دستگاه جوش آرگون یکی دیگر از انواع دستگاه‌های جوش می‌باشد که نام دیگر آن دستگاه جوش TIG می‌باشد. در ادامه مزایا، معایب و نحوه کار با این دستگاه را با هم بررسی می‌کنیم.

جوشکاری به روش TIG از روش‌های مهم در صنایعی مانند پتروشیمی، نظامی و نیروگاه‌های برق است که با کمک دستگاه جوش آرگون انجام می‌شود.

در این دستگاه جوش نیز گاز بی اثری به نام آرگون و الکترود استفاده شده‌است، از دستگاه جوش آرگون برای جوشکاری فلزهای سخت و غیر سخت، صفحات نازک و لوله‌های تحت فشار استفاده می‌شود.

کاربرد جوشکاری آرگون

جوشکاری آرگون یکی از مهم‌ترین روش‌های جوشکاری در صنایع مختلف است. کاربرد این شیوه در صنایع نظامی، دریایی، پتروشیمی، هوایی، نیروگاه‌های برق و … بیشتر به چشم می خورد. فرآیند جوشکاری آرگون با هدف اتصال فلزات سخت و غیر سخت، آهنی و غیر آهنی به یکدیگر است. جوشکاری آرگون برای تمامی فلزات در هر ضخامتی کاربرد دارد.

علاوه بر این جوشکاری صفحات نازک و باریک مانند آلومینیوم ولوله‌های تحت فشار را نیز پوشش می دهد.

 

جوشکاری آرگون

 

جوشکاری TIG یا آرگون چه طور انجام می‌شود؟

ابتدا باید بدانید که TIG مخفف “گاز بی اثر تنگستن” است. فرآیند جوشکاری شامل اعمال گرمای زیادی به شکل قوس الکتریکی به سطوح فلزی برای ذوب آنها است و جوشکاری TIG این کار را به روشی خاص انجام می دهد.

یک جوشکار TIG از یک الکترود تنگستن برای انتقال جریان به فلزات مورد جوش استفاده می کند. الکترود تنگستن و میله پرکننده در طول فرآیند توسط یک گاز بی اثر مانند آرگون و هلیم محافظت می شوند تا سرد بمانند.

هنگام درگیر شدن در این فرآیند جوشکاری، چند نکته وجود دارد که باید به خاطر بسپارید:
 • باید مطمئن شوید که الکترود تنگستن با فلزی که جوش می دهید تماس نداشته باشد. در غیر اینصورت تنگستن آلوده خواهد شد. در نتیجه قبل از ادامه فرآیند جوشکاری، باید آن را تعویض کنید.
 • باید ایمنی را در نظر داشته باشید. جوشکاری TIG می تواند برای افراد مبتدی بسیار خطرناک باشد.  به همین دلیل، هنگام انجام جوشکاری TIG باید تمام پروتکل های ایمنی مناسب را در نظر داشته باشید.
 • شما باید جوشکاری را در مکانی با تهویه مناسب انجام دهید. اگر در معرض هوای تازه زیاد قرار بگیرید، در معرض غلظت بالایی از بخارات سمی قرار نخواهید گرفت.  تجهیزات جوش شما نیز باید به خوبی زمین وصل شده باشد و محل کار باید خشک باشد تا از خطر برق گرفتگی جلوگیری شود.
 • اطمینان حاصل کنید که با جریان نامناسب جوشکاری نمی کنید. بهتر است که ابتدا روی ضایعات فلزی که قصد استفاده از آن را دارید تمرین کنید تا مطمئن شوید که می توانید کاری را که می خواهید با نوع جریانی که انتخاب می کنید انجام دهید.

این روش مزایا و معایبی دارد و به طور کلی برای مبتدیان مناسب نیست، اما می‌تواند نتایج فوق العاده‌ای برای پروژه‌های خاص به شما بدهد.

مزایا استفاده از دستگاه جوش آرگون

 • نیاز به پاکسازی بعد از جوشکاری ندارد.
 • برای جوشکاری حساس و ظریف مناسب است.
 • در همه حالات جوشکاری مانند قوس قابل استفاده می‌باشد.
 • قابل استفاده برای جوشکاری‌های بی وقفه
 • دستگاه پاشش مواد کمی دارد.
 • الکترودهای دستگاه جوش آرگون مقاومت بالایی دارند.
 • برای جوشکاری رسوبی نیز مناسب هستند.
 • این دستگاه بهره وری بالایی دارد.

معایب استفاده از دستگاه جوش آرگون

 • آسیب های جسمانی بعد استفاده طولانی مدت برای جوشکار
 • گرمای زیاد باعث گرمازدگی، خستگی و غیره می‌شود.
 • اشعه مادون قرمز

اینکه آیا می خواهید از جوشکاری TIG استفاده کنید یا نه به چند عامل مختلف بستگی دارد. شما باید سطح تخصص خود را در نظر بگیرید.

حتی اگر جوشکاری TIG از برخی جهات می تواند بهترین نتایج ممکن را به شما بدهد، این تنها در صورتی  درست است که جوشکار بتواند به درستی از دستگاه استفاده کند.

بنابراین توصیه می‌شود که ابتدا با جوشکاری MIG شروع کنید یا که قبل از اقدام به جوشکاری آرگون، بهتر است که از فردی با تجربه تر کمک بگیرید.

علاوه بر این، به یاد داشته باشید که در هر صورت جوشکاری شامل برخی از ماشین آلات خطرناک است. به همین علت باید ایمنی همه کسانی که درگیر هستند را در اولویت قرار دهید.

جوش آرگون

قطعات جوش آرگون

در هر سبک از جوشکاری قطعات مورد نیاز خود جهت اتصال دو فلز مورد نیاز است. قطعات جوش آرگون با توجه به سایز و نوع فلز مورد نیاز جوشکاری متفاوت است . قطعات در نوع جوشکاری آرگون بسیار زیاد است که در این قسمت به برخی از آنان به صورت کلی اشاره خواهیم نمود.

 • تنگستن
 • تورچ آرگون
 • رگلاتور
 • کپسول

بیشتر قطعات جوش آرگون متعلق به تورچ می باشد. تورچ آرگون از قطعات ریز زیادی تشکیل شده است که بر اثر فعالیت طول عمر آنان به پایان رسیده و نیاز به تعویض خواهند داشت. به موارد زیر توجه فرمایید.

 1. سرامیک
 2. پشت بند
 3. گردنه تورچ
 4. روکش کابل
 5. نری اتصال

در نظر داشته باشید طول عمر هر قطعه بسیار متفاوت نسبت به سایر قطعات می باشد. به عنوان مثال بیشترین مصرف را قطعات تنگستن و سرامیک به خود اختصاص داده اند.

در زمان خرید تورچ آرگون به برند و معتبر بودن آن دقت داشته باشید. برخی مشتریان با توجه به قیمت پایین تر اقدام به خرید تورچ خواهند شد ولی غافل از آن که قطعات مورد نیاز تورچ در آینده وجود خواهد داشت یا خیر.

ابزار جوش آرگون

ابزار مورد نیاز در جوشکاری آرگون

اجرای فرایند جوشکاری نیازمند به یک سری لوازم و ابزارهای خاص است. برخی از این وسایل در تمامی جوشکاری‌ها مشترک هستند.  جوشکاری آرگون  یکی از فعالیت‌های صنعتی مهم است که نیازمند تهیه ملزومات و ابزار می باشد. برخی از لوازم جانبی برای اجرای جوشکاری آرگون عبارت‌اند از :

منبع تغذیه

اولین و مهم‌ترین ابزار مورد استفاده در جوشکاری آرگون تهیه منبع تغذیه است. منبع تغذیه می‌تواند از هر دو نوع مولد برق جریان مستقیم یا DC و جریان متناوب یا AC استفاده کرد. منبع‌های تغذیه معمولا ترانسفورماتور یکسو ساز یا ژنراتورها هستند.

سیلندر گاز محافظ

یکی از وسایل مورد نیاز برای پیش بردن عملیات جوشکاری کپسول فلزی حاوی گاز محافظ است. میزان فشار گاز داخلی کپسول بین 150 تا 200 بار می رسد.

رگولاتر و فلومتر

یکی از مهم‌ترین ابزار مورد استفاده در جوشکاری آرگون با هدف تنظیم فشار گاز، رگلاتور و فلومتر است. این وسیله با کاستن فشار خروجی گاز کپسول و تنظیم شدت خروجی گاز محافظ از مشعل مقدار فشار گاز خروجی را بین 3 تا 7 بار تنظیم می‌کند.

شیلنگ و بست های گاز: هر چند این دو وسیله از نظر اندازه کوچک هستند و در ابتدای امر زیاد مهم جلوه نکنند اما باید توجه کنید بدون داشتن این دو وسیله امکان جوشکاری وجود ندارد. شیلنگ و بست‌های گاز وظیفه هدایت گاز محافظ از سیلندر به سمت مشعل یا تورچ را بر عهده دارند.

تورچ یا مشعل

این قطعه یکی از ابزار مکانیکی در جوشکاری آرگون است که در انواع مختلف تولید و در اختیار جوشکاران قرار می‌گیرد. تورچ یا مشعل، هدایت جریان برق از رکتیفایر به کمک کابل اتصال به سمت الکترود تنگستن و گاز محافظ را انجام می‌دهد. به دلیل حرارت بالای ایجاد شده در زمان جوشکاری، گاز محافظ به تنهایی قادر به خنک کردن مشعل نمی باشد.

کابل اتصال

در کنار تهیه تمام وسایل مورد نیاز برای اجرای عملیات جوشکاری چنانچه کابل اتصال وجود نداشته باشد تمامی تلاش شما بیهوده خواهد بود. کابل اتصال یا کابل برق برای راه‌اندازی دستگاه لازم و ضروری است.

الکترود تنگستن

ماده مورد نیاز برای شروع عملیات جوشکاری است. الکترود تنگستن در گروه الکترودهای ذوب نشدنی مطابق با استاندارد AWS A5.12 قرار می گیرد.  این الکترود تنگستن در اندازه‌های و گونه‌های متنوع تولید و مورد استفاده قرار می‌گیرد. الکترود خالص، توریم دار و زیر کونیوم دار که هر کدام با توجه به قابلیت‌هایی که دارند مورد استفاده قرار می گیرند.

این الکترود  خالص نسبت به سایرین ارزان‌تر، ظرفیت حمل الکتریسیته کمتر، قابل استفاده با جریان برق متناوب یا AC و با طول عمر کوتاه است. الکترود توریم دار، با ظرفیت حمل الکتریسیته بالاتر دارای طول عمر بیشتری است. این نوع الکترود با جریان DC یا مستقیم کار می‌کند. الکترود زیرکونیوم دار از بهترین نوع الکترود در جوشکاری آلومینیوم و منیزیم است. این نوع الکترود تمامی قابلیت دو الکترود قبلی را دارد.

دسته بندی الکترود تنگستن بر اساس رنگ‌ها انجام می‌شود. انتخاب الکترود تنگستن مناسب بر اساس قطر آن در جوشکاری به شدت جریان و نوع جریان برق ورودی (مستقیم یا متناوب) دارد.

سیم جوش

سیم جوش‌ها بر اساس استاندارد AWS طبقه بندی می‌شوند. سیم جوش یا فیلر جوشکاری با هدف ایجاد اتصال بین دو سطح جداشده در بیشتر فعالیت‌های جوشکاری کاربرد دارد.

انبر اتصال

یکی از لوازم جانبی پرکاربرد برای اجرای یک جوشکاری دقیق و بدون کجی سطوح به شمار می‌آید.

انبر جوش

بیشتر با هدف نگه‌داری الکترودها و برقراری جریان فاز مثبت برق بین کابل و الکترود در هر موقعیت زمانی و مکانی استفاده می‌شود.

عوامل موثر بر قیمت دستگاه جوش آرگون:

یکی از عوامل تعیین کننده قیمت دستگاه‌های جوش ارگون کاری شدت جریان تولیدی آنهاست که هر چه بالاتر باشد دستگاه قوی‌تر شده و قیمت بالاتری پیدا می‌کند. دومین فاکتور برند تولید کننده دستگاه است. منطقی است که دستگاه‌های باکیفیت قیمت بالاتری دارند. از طرفی ماندگاری و دوام آنها نیز بالاتر است

قیمت دستگاه‌های جوش آرگون  به عوامل زیادی بستگی دارد مانند میزان آمپر، کیفیت و نوع دستگاه متفاوت است. البته بسیار مهم است که از چه مارکی ساخته شده است. بعد از مارک و مشخصات فنی ، مواردی که با دستگاه تحویل داده می‌شوند ، گارانتی و خدمات پس از فروش عواملی هستند که قیمت دستگاه جوش را تعیین می‌کنند.

 

قیمت لوازم جوشکاری آرگون

لوازم‌های جوشکاری که در کارگاه ها قرار دارند، اغلب دستگاه های بزرگ و سنگین هستند و جابجایی آنها نیز سخت است. از این رو قیمت  های بالایی دارند. اما می توان از لوازمی استفاده کرد که بتوان به راحتی آن ها را جا به جا کرد. این لوازم اغلب قیمت های پایین تری دارند. به طور کلی قیمت ابزار جوشکاری به مدل آنها و کیفیتشان بسیار بستگی دارد. همچنین دستگاه های خارجی از دستگاه هایی که داخل ایران تولید شده اند، قیمت بالاتری دارند.

 

 برخی از بهترین برندهای تولید کننده دستگاه جوش آرگون

 

جوشکاری آرگون به عنوان یکی از انواع روش‌های جوشکاری و برقراری اتصال بین فلزات است. این شیوه با کمک گاز آرگون به عنوان محافظ و خنک کننده تورچ یا مشعل در حین جوشکاری عمل می کند. هر چند اجرای این عملیات باید رد فضای ایمن و استفاده از تجهیزات ایمنی جوش آرگون مانند کفش، عینک، ماسک و لباس مخصوص جوشکاری آرگون انجام شود تا از فرد جوشکار در برابر خطرات محافظت نماید.

برای اجرای این کار علاوه بر داشتن ابزار وسایل خاص به نیروی کارآزموده با تجربه کار کافی نیاز است.  در هنگام  فراهم نمودن تمامی ابزار مورد نیاز می‌توان یک جوشکاری بی نقص و ایمن را اجرا نمود.

 

در این مقاله به معرفی  جوش آرگون پرداختیم، نحوه کار آن را شرح دادیم.در سایت در آوا ابزار انواع مختلف دستگاه جوش آرگون با قیمت مناسب برای خرید فراهم شده اند، توصیه می‌کنیم آنها را بررسی کنید و در صورت وجود هرگونه ابهام یا سوالی در هنگام خرید دستگاه جوش آرگون با کارشناسان ما تماس بگیرید.

همانطور که می دانید بازار ابزار از متنوع ترین و پیچیده ترین بازارها است و انتخاب ابزار متناسب با کار که از کیفیت و استحکام بالا و همچنین قیمت مناسبی برخوردار باشد، کار آسانی نیست، سایت  آوا ابزار  نیز به منظور خدمات رسانی به مصرف کنندگان و تولید کنندگانی که به ابزارآلات صنعتی نیاز دارند، آماده است بهترین تجهیزات و ابزار را برای شما فراهم کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *