دسته‌بندی نشده

جوش کربن دی اکسیدو هر آن چیز که باید درباره‌ی جوش co2 بدانید

جوشکاری کربن دی اکسید
Rate this post

انواع جوشکاری برای اتصال قطعات فلزی و غیر فلزی به کار می‌رود. حوشکاری آرگون، جوشکاری کربن دی اکسید ، جوش آلومینیوم، جوشکاری برق و …در صنایع بیشترین کاربرد را دارند. اتصالی که با جوش دادن ایجاد می‌شود، بسیار محکم و با دوام است. با نگاهی به دور و بر می توان کاربردهای گسترده جوشکاری را در لوازم خانگی و فضای اطراف نیز دید. حفاظ پنجره آهنی، درب های حفاظ، حفاظ شاخ گوزنی، نرده آهنی تراس، درب و پنجره فلزی و بسیاری از دیگر لوازم بدون جوشکاری هرگز ساخته نمی شدند. وقتی پیچ و مهره برای اتصال قطعات جوابگو نباشد، می توان از جوش فلزات استفاده کرد.

آوا ابزار در این مطلب به بررسی بیشتر مزایا، معایب و عملکرد جوش کربن دی اکسید پرداخته است که در ادامه مشاهده خواهید کرد.

هم چنین میتوانید برای تهیه دستگاه جوش مناسبتان،راهنمای خرید دستگاه جوش را مطالعه کنید.

 

جوشکاری کربن دی اکسید چیست؟

خاصیت حفاظتی بسیار خوبی دارد و به طول قوس بسیار حساس است، در موقع استفاده از این گاز باید طول قوس را ثابت نگه داشت، بنابراین در دستگاه‌های تمام اتوماتیک و نیمه اتوماتیک که طول قوس باید ثابت نگه داشته شود استفاده از این گاز ایده آل است. درموقع استفاده از این گاز برای ثبات قوس و پیشگیری از ناجور شدن آن، از الکترودهای روپوش شده یا تنه کار استفاده می‌کنند. بیشترین گازی که در جوشکاری فولاد معمولی بکار می رود CO2 است.

بزرگترین مزیت این گاز همانطور که گفته شد ارزان قیمت بودن آن است(1/0 بهای آرگون) بر خلاف گازهای اتمی، دی اکسید کربن در محل قوس الکتریکی به اکسیژن و مونو اکسید کربن تجزیه می‌شود، هر چند گازهای مزبور بعد از خنک شدن به CO2 تبدیل می‌شوند. در این حالت گازها و سایر مواد موجود قبل از جامد شدن جوش از آن خارج می‌شوند.

جریان بیشتری که در موقع استفاده از CO2 مصرف می‌شود (در حدود %25) باعث تلاطم بیشتر حوضچه مذاب شده و در نتیجه حباب‌های گازهای موجود در داخل جوش به سطح فلز صعود کرده و قبل از انجماد از آن خارج می‌شوند، در نتیجه تخلخل جسم کمتر خواهد بود. چون درموقع جوشکاری مقداری مونو اکسید کربن و حتی گازهای اُزُن تولید می‌شوند، کارگاه حتماً باید بخوبی تهویه شود، به هر حال باید از جمع شدن گازهای سمی در اطراف جوش جلوگیری کرد.

نکته: دراین جوش از جریان مستقیم با قطب معکوس استفاده می شود.

تجربه نشان داده که درصورتی که بتوانیم از ورود گازهای موجود در هوا یعنی اکسیژن و نیتروژن به منطقه جوش پیشگیری کنیم جوش از خواص شیمیایی و فیزیکی بهتری برخوردار خواهد بود. جوشکاری قوس الکتریکی با گاز محافظ CO2 یک روش بسیار مفید و فراگیر است. این روش برای جوشکاری فلزات سخت و غیر سخت در تمامی ضخامت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و یک روش بسیار مناسب برای جوشکاری صفحات فلزی نازک و مقاطع نسبتاً ضخیم فلزات غیر سخت می‌باشد که در شرکت ایران خودرو بعد از جوش مقاومتی بالاترین میزان استفاده را در سالن های بدنه سازی به خود اختصاص داده است.

در این روش قوس الکتریکی و حوضچه مذاب کاملاً برای جوشکاری واضح و آشکار است. در جوشکاری با CO2 گاهی یک لایه نازک سرباره روی گرده جوش را می‌پوشاند که باید این لایه از روی سطح جوش برطرف شود.

جوشکاری کربن دی اکسید

چرا از  CO2 در جوشکاری استفاده می‌شود؟

دی اکسید کربن نقش محافظ در جوشکاری را دارد. برای جوش قوس الکتریکی روی سیم جوش مصرفی و فولادهای کربنی از این گاز استفاده می شود. از دی اکسید کربن برای جوشکاری سایر فلزات به دلیل آسیب به خواص متالوژیکی استفاده نمی شود. اصلی در جوشکاری به دلیل نقش محافظتی ان است اما استفاده از این گاز مزایای دیگری را نیز به همراه دارد. دلایل استفاده از جوش کربن دی اکسید عبارت از:

·       کاهش هزینه جوشکاری

سرویس جوشکاری و آهنگری هزینه بر است. کنترل هزینه‌های جانبی در تخمین هزینه نهایی بسیار اهمیت دارد. آهنگرهای حرفه ای با استفاده از دی اکسید کربن می توانند هزینه‌های اضافی را تا حد زیادی کاهش دهند. بدون تردید ارزان ترین گاز در فرایند جوشکاری همین دی اکسید کربن است. قیمت دستمزد جوشکاری با co2 در مقایسه با جوشکاری آرگون و هلیوم خیلی مقرون به صرفه تر است.

 • کیفیت بالاتر جوشکاری co2

ضریب افزایش نفوذ گاز دی اکسید کربن یکی از مزایای آن است. به هنگام کار با گاز کربن دی اکسید بیشترین  نفوذ جوش در فلز صورت می گیرد. در این صورت کیفیت جوشکاری به مراتب بالا رفته و نتیجه نهایی جوش بسیار رضایت بخش خواهد بود. جوشکاری ناقص به دلیل عدم اتصال مناسب قطعات یک مشکل جدی در جرفه آهنگری است. با توجه به میزان بالای نفوذ دی اکسید کربن نگرانی بابت اتصال بی کیفیت وجود ندارد. استفاده از لوازم ایمنی محافظ به هنگام جوشکاری با هر نوع گاز توصیه می‌شود. جوشکاری آرگون ، هیلوم یا دی اکسید کربن همگی با متصاعد شدن گاز همراه است. بحث ایمنی مهم ترین وظیفه در حوزه کاری است.

·       ایمنی جوشکاری co2

موقع استفاده از گازهای محافظ در خدمات جوشکاری حفظ نکات ایمنی ضروری است. استفاده از گاز دی اکسید کربن در عملیات جوشکاری کمترین احتمال خطر را به همراه دارد. کاهش جرقه خود عاملی در حفظ ایمنی محیط کار است. البته دقت داشته باشید که نمی توان از تولید گاز مونو اکسید کربن در فرایند جوشکاری پیشگیری کرد. افزایش این گاز در محیط‌های بسته می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. تنفس گاز مونو اکسید کربن به مقدار زیاد می تواند موجب خفگی و آسیب جدی به بدن شود. برای حل این مشکل حتما از ماسک تنفسی موقع جوشکاری در فضای بسته استفاده شود.

 • ترکیب مناسب گاز و مواد پر کننده

در پروسه جوشکاری  بیشترین ترکیب گاز و مواد فیلر صورت می‌گیرد. این امر در کیفیت جوشکاری و ایجاد چقرمگی مناسب فلز جوش تاثیر زیادی دارد. گاز دی اکسید کربن با اکسیداسیون و ترکیب با دیگر گازها، در مجموع بهبود چقرمگی منطقه جوشکاری را به همراه دارد. برای جلوگیری از آسیب احتمالی و افزایش ضریب امنیت در جوشکاری لازم است تا از دستکش محافظ استفاده شود. برای اتصال قطعات فولادی از جوشکاری co2 استفاده می شود. توجه داشته باشید که افزایش دما در منطقه جوش طبیعی است و می بایست از قبل نسبت به جلوگیری از سوختگی دست ها، اقدام لازم را انجام دهید.

 • جلوگیری از عیوب جوش

در فرایند جوشکاری co2 کمترین میزان سوختگی در کنار منطقه جوش دیده می‌شود. سوختگی محل جوشکاری یکی از شایع ترین عیوب به هنگام جوشکاری است. وقتی خط جوش نامناسب باشد میزان سوختگی بیشتر شده و محل جوش داده شده به صورت غیر معمول دیده می‌شود. چگالی مناسب گاز دی اکسید کربن طوری است که از ایجاد سوختگی در لبه های جوشکاری و اطراف آن جلوگیری می کند. در این شیوه به دلیل شکل دهی مناسب نقطه جوش، نتیجه نهایی کار بسیار رضایت بخش است و ظاهر محل جوش مشکلی ایجاد نمی‌کند.

جوش کربن دی اکسید

دستگاه جوش co2 چیست؟

به طور کلی از دستگاه‌های جوش برای اتصال فلزات استفاده می‌شود اما در بعضی از ابزارهای جوش این کار با کمک گازهای بی اثر انجام می‌شود. گاز co2 از گازهای بی اثر می‌باشد، به همین علت کاربرد بسیاری در صنایع دارد. یکی از دلایل محبوبیت دستگاه جوش co2 عدم ایجاد جرقه حین کار می‌باشد.

این دستگاه برای جوشکاری قوس الکتریکی یا جوشکاری به روش MAG  بسیار مناسب می‌باشد.

دستگاه جوش دی اکسید کربن چگونه کار می‌کند؟

در جوشکاری قوس CO2، سیم جوش در سیم پیچ به طور خودکار توسط منبع تغذیه به مشعل جوش وارد می شود. سیم جوش با تماس پیدا کردن، به الکترودی تبدیل می‌شود که بین خود و فلز پایه قوس ایجاد می‌کند.

گرمای قوس سیم و فلز پایه را ذوب می کند تا دو قطعه از فلز پایه را به هم وصل کند. در این حالت برای اینکه فلز جوش تحت تاثیر اکسیژن و نیتروژن جو قرار نگیرد، گاز CO2 از نازل مشعل جوش برای محافظت از حوضچه جوش تامین می شود.

تجهیزات جوشکاری co2 در صنایع جوشکاری چیست :

یکی از لوازمات مهم در صنایع جوشکاری تورچ میباشد. تورچ در A (آمپر) های متفاوت انجام میشود. در جوشکاری قطعات میتوان با ضخامت های متفاوتی از تورچ های co2 استفاده کرد.

دستگاه های جوش نیز میتواند جز مهم ترین تجهیزات جوشکاری co2 قرار بگیرد. در آوا ابزار شما می‌توانید بهترین تجهیزات را برای خود انتخاب کنید. مشاورین ما در خدمت شما عزیزان هستند تا بتوانند به شما بهترین راه حل را ارایه بدهند.

 

نقش هر یک از لوازم جوشکاری کربن دی اکسید

نحوه فعالیت در جوشکاری CO2 اینطور است که سیم از فیدر به قطعه کار به طور مداوم حرکت کند و جریان به سیم جوش منتقل شود که نازل جوش این جریان را برقرار می‌کند. این نازل‌ها سه سایز دارند و در انواع پیچی یا بدون پیچ تقسیم بندی می‌شوند . شعله پوش همانطور که گفته شد گاز محافظ را به منطقه جوش می‌برد و دارای انواع پیچی و فشاری می‌باشد. تعویض نوع فشاری آسان‌تر است اما چون پیچ ندارد، اتصال محکمی صورت نمی‌گیرد ، از این رو امنیت نوع پیچی بیشتر است.

هرچه شعله پوش بزرگتر باشد گاز محافظ بیشتری را منتقل می‌کند و برخی برای این انتقال گاز پخش کن نیز دارند .ماده اولیه این قطعه برنج و یا مس است و نوع مسی از آنجا که هادی هستند در صنعت بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. فنر راهنما نیز موجب رساندن سیم جوش به سر تورچ می شود . اگر قصد جوش دادن فلزات استیل را دارید از نوع فولاد فنری استفاده کنید که مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارند اما برای جوش دادن آلومینیوم، جنس فنر راهنما باید نایلون ، پلاستیک یا تفلون باشد. تعویض مرتب فنر راهنما به دلیل اینکه دچار آسیب درزمان عبور سیم می‌شود، لازم می‌باشد.

مزایا دستگاه جوش co2

 • هزینه کمتر نسبت به گاز آرگون
 • ایمنی بالا
 • کیفیت بهتر
 • نیاز به تعویض الکترود ندارد.
 • حوضچه مذاب و قوس الکتریکی قابل مشاهده است.
 • قابل استفاده برای فلزات مغناطیسی و غیر مغناطیسی

معایب دستگاه جوش co2

 • نیاز به تجهیزات بیشتر نسبت به بقیه دستگاه‌های جوش
 • محل جوش نباید مرطوب یا زنگ زده باشد.
 • هنگام جوشکاری با ورقه‌های گالوانیزه بخار سفید تولید می‌کند.
 • حتی اگر از یک کابل مجرای طولانی استفاده شود، ناحیه متحرک جوشکار محدود است.
 • قیمت منبع تغذیه بالاست.

اگر چنین مزایا و معایبی را با مزایا و معایب فرآیند جوشکاری قوس فلزی محافظت شده مقایسه کنید، بدیهی است که  جوشکاری  CO2 کارایی بالاتر،  هزینه های جوشکاری کمتر و اقتصاد بهتر را ارائه می‌دهد. و قیمت دستگاه جوش کربن دی اکسید نیز مناسب‌تر است.

قیمت دستگاه جوش co2

قیمت دستگاه‌های جوش براساس ویژگی‌ها که دارند متفاوت خواهند بود. با کلیک روی ابزارهای جوش قیمت آن‌ها را مشاهده کنید. لوازم‌های جوشکاری که در کارگاه‌ها قرار دارند، اغلب دستگاه‌های بزرگ و سنگین هستند و جابجایی آنها نیز سخت است. از این رو قیمت های بالایی دارند. اما می توان از لوازمی استفاده کرد که بتوان به راحتی آن ها را جا به جا کرد. این لوازم اغلب قیمت های پایین تری دارند طور کلی قیمت ابزار جوشکاری به مدل آنها و کیفیتشان بسیار بستگی دارد. همچنین دستگاه های خارجی از دستگاه هایی که داخل ایران تولید شده اند، قیمت بالاتری دارند.

قیمت دستگاه‌های جوش جوشکاری قدیمی و جدید اینورتر جوشکاری به عوامل زیادی بستگی دارد مانند میزان آمپر، کیفیت و نوع دستگاه متفاوت است. البته بسیار مهم است که از چه مارکی ساخته شده است. بعد از مارک و مشخصات فنی ، مواردی که با دستگاه تحویل داده می‌شوند ، گارانتی و خدمات پس از فروش عواملی هستند که قیمت دستگاه جوش کربن دی اکسید را تعیین می‌کنند.

برندهای تولیدکننده دستگاه جوش کربن دی اکسید :

برای اطلاع  بیشتر از بهترین برندهای دستگاه جوش کربن دی اکسید، می‌توانید مقاله برندهای دستگاه جوش را مطالعه کنید.

در این مقاله به معرفی  جوش کربن دی اکسید پرداختیم، نحوه کار آن را شرح دادیم و در مورد  آن توضیحاتی را ارائه کردیم. در سایت در آوا ابزار انواع مختلف دستگاه جوش با قیمت مناسب برای خرید فراهم شده اند، توصیه می‌کنیم آنها را بررسی کنید و در صورت وجود هرگونه ابهام یا سوالی با کارشناسان ما تماس بگیرید.

همانطور که می دانید بازار ابزار از متنوع ترین و پیچیده ترین بازارها است و انتخاب ابزار متناسب با کار که از کیفیت و استحکام بالا و همچنین قیمت مناسبی برخوردار باشد، کار آسانی نیست، سایت  آوا ابزار  نیز به منظور خدمات رسانی به مصرف کنندگان و تولید کنندگانی که به ابزارآلات صنعتی نیاز دارند، آماده است بهترین تجهیزات و ابزار را برای شما فراهم کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *